Człowiek sukcesu - jak nim zostać?

Człowiek sukcesuWielkie pieniądze, wielkie podróże, wielkie rzeczy. Każdy marzy o czymś wielkim, ale żeby dorobić się czegoś godnego uwagi naszej i innych nie wystarczy tylko ciężka praca. Jak więc osiągnąć sukces? Jak myślą ludzie sukcesu? Jak stać się kimś ważnym?

1. Cel

Skąd masz wiedzie co robić, jeśli nie będziesz wiedział, co chcesz osiągnąć? Wyznaczenie celu jest bardzo ważne. Tylko dokładnie sprecyzowany cel zmotywuje cię do działania. Bardzo ambitny i nie wybieraj sobie zbyt łatwego do osiągnięcia celu. No w końcu co za sztuka jest schudnąć kilogram w rok. Ale nie przesadź z wiarą w swoje możliwości. W końcu schudniecie pięciu kilogramów w dwa tygodnie jest nie tylko mało realne to jeszcze na dodatek niezbyt zdrowe. Niech cel będzie optymalny, to z całą pewnością umożliwi Ci osiągnięcie sukcesu. Dodatkowo, niech twój cel będzie jak najdokładniej sformułowany. Zwrot "schudnąć" jest mało precyzyjny, niedokładny, ale już podanie dokładnej liczby kilogramów do stracenia i czasu trwania wyzwania da jasne zasady naszej drogi do sukcesu.

2. Plan

Gdy wiesz co chcesz osiągnąć zaplanuj kroki osiągnięcia celu. Niech poszczególne etapy będą równie jasne i rzeczowe co sam cel. Każdy etap musisz osadzić w czasie i się p z niej sam przed sobą rozliczyć z jego wykonania. Nie dawaj sobie żadnych forów ani taryf ulgowych w realizacji planu. Jednak pamiętaj, wykonuj jeden krok na raz. Dopiero wykonanie danego etapu pozwoli Ci na przejście do kolejnego. Będziesz wówczas konsekwentny i wykonasz zadania, których nie chcesz lub uważasz, że nie potrafisz. Ludzie sukcesu zawsze dopracowują swój plan do perfekcji, a dzięki temu wiedzą co mają robić dziś i co będą robić jutro.

3. Praca

Znając cel i plan podróży wystarczy już dążyć do swoich marzeń. Realizuj plan krok po kroku. Jeśli coś Ci nie wychodzi- pracuj ciężej. Jeśli któryś z etapów jest zbyt trudny podziel go na mniejsze kroki i walcz dalej. Praca to jedyna droga do osiągnięcia sukcesu. Ale pamiętaj o tym, że jesteś człowiekiem i potrzebujesz czasem odpocząć, być może nabrać dystansu. Ustalaj sobie czas pracy i czas relaksu. Gdy nastąpi pora na pracę, wyłącz wszystkie rozpraszacze i do dzieła. Nie zapomnij o tym, że na realizację poszczególnych kroków masz wiele możliwości. Jeśli nie działa twój sposób, odpocznij i poszukaj innego.

4. Nauka

Każdy doskonale wie, że wykształcenie jest ważne w drodze do sukcesu. Wprawdzie świat zna ludzi sukcesu bez wykształcenia jednakże szkoła przecież w niczym nie przeszkadza a może tylko pomoc. Stawiaj sobie wyzwania. Naucz się jakiegoś języka, obsługi programu komputerowego lub innej umiejętności, która może pomóc w rozwoju i dążeniu do obrane celu. Wybieraj taką wiedzę i umiejętności, które mogą być ci potrzebne. Staraj się być lepszym od innych. Idziesz na kurs włoskiego i kazano nauczyć się trzydziestu słówek, ty opanuj czterdzieści. Polecono zrobić projekt na zajęcia. Dopracuj go do najmniejszego szczegółu. Każde ćwiczenie i zadanie, które wykonujesz przybliża cie do celu.

6. Wyzwanie

Jakże mobilizująca jest rywalizacja. Wygrana podnieca niemal każdego. Dlaczego więc nie ścigać się z samym sobą? Obierz mały cel, który przybliży się do osiągnięcia celu głównego. Ustal również czas jego realizacji. Niech to wyzwanie będzie ambitne i niech stanowi maksymalnie intensywną pracę w dość krótkim czasie. Zrobisz dzięki temu duży krok w swoim planie, a nie poczujesz znudzenia i zmęczenia. Po realizacji wyzwania daj sobie nagrodę. Niech twoje wyzwanie będzie wybitne lecz na miarę twoich możliwości. Nie bój się trudności. Wszelkie przeciwności są po to, aby je pokonać.

7. Kontrola

Główna myśl w dziale jakości w najlepiej prosperujących firmach mówi, że należy kontrolować jakość nie po to, ażeby błędy znaleźć tylko, aby je wyeliminować. Idąc tym tropem zmienię nieco myśl i napisze: kontroluj, nie po to aby wyłapać błędy ale po to by widzieć postępy. Uczysz się języka chińskiego? Zrób sobie grafikę, w której zakolorujesz jeden kwadracik gdy nauczysz się 50 słówek. Odchudzasz się? Zrób wykres spadku masy. Z całą pewnością widząc efekty na własne oczy będziesz chciał dalej pracować. Mózgi są wzrokowcami. Znając efekt ale go nie widząc, mózg myśli, że rezultatów brak, więc po co podejmować działanie skoro to nie przynosi wymiernych wyników. Widząc wykres, schemat itp mózg wyraźnie widzi osiągnięcie.

8. Myśl

Ale samodzielnie... Jeśli twój cel jest nawet abstrakcyjny, absurdalny, lekkomyślny, bzdury, czy jakby inaczej ktoś tego nie nazwał to trzymaj się obranej przez siebie drogi. Co kogo obchodzi, że chcesz być testerem gier komputerowych. To tylko twoja sprawa, a ja się komuś nie podoba to niech swoje marudzenia wsadzi w buty. Rób swoje i ciesz się wynikami.

9. Radość

Trzymając się powyższych kroków, niezaprzeczalnie twój cel, prędzej czy później, zostanie osiągnięty i równie mocno powinno cię to zainspirować i zmotywować do szukania kolejnych celów oraz podejmowania ich. Ciesz się swoimi sukcesami, bo naprawdę jest z czego się cieszyć.

Źródła: