Wentylacja i klimatyzacja

Wentylacja i klimatyzacja

Wiele osób zastanawia się, czym różni się wentylacja od klimatyzacji. Warto zapoznać się z tymi pojęciami dogłębnie. Wentylacja to proces cyrkulacji powietrza, mający na celu jego oczyszczenie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Wentylacja może odbywać się tam, gdzie powietrze narażone jest na szybkie i poważne zanieczyszczanie się. Pomieszczenia mogą wentylować się na różne sposoby. Pierwszy z nich to wentylacja naturalna. Odbywa się ona z wykorzystywaniem powietrza, które powstaje z przeciągu.

W przypadku niewielkiego zanieczyszczenia taka wentylacja jest naprawdę bardzo skuteczna. Kolejnym typem jest wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona zmianę ciśnienia, jaka powstaje między przestrzenią wentylowaną, a ujściem kanału wentylacyjnego. Trzeci rodzaj wentylacji to wentylacja mechaniczna.

Jest ona wspomagana różnego typu urządzeniami. Zazwyczaj są to różnorodne wentylatory promieniowe oraz osiowe. Wiele z nich jest wykorzystywanych do użytku domowego, jak na przykład wentylatory osiowe śrubowe, znane jako wiatraczki biurowe. Wentylacja z ich pomocą jest również wykorzystywana w przemyśle. Różnorodne wentylatory są używane w systemach wentylacyjnych magazynów, fabryk, ale również kopalni oraz okrętów. Ponadto, wiele wentylatorów jest użytkowanych w systemach klimatyzacyjnych.

Klimatyzacja jest procesem, polegającym na wymianie powietrza pomiędzy pomieszczeniem, a inną przestrzenią. Ma on na celu otrzymanie w pomieszczeniu pożądanych warunków klimatycznych zarówno w kwestii temperatury jak również osiągnięcia odpowiedniego poziomu wilgotności. Klimatyzacja pozwala nam na zapewnienie właściwych warunków do życia i pracy. Człowiek lepiej funkcjonuje w pomieszczeniach, gdzie działa klimatyzacja. Jest ona użytkowana w domach, samochodach, ale również w wielu miejscach i lokalach użyteczności publicznej: eleganckich butikach, restauracjach, hotelach, salonach fryzjerskich. Przydaje się również w przemyśle i nie zawsze oznacza chłodzenie, z jakim jest niepoprawnie utożsamiana.